Druhá generace PENTY je tu!
SINGING ROCK uvádí na trh druhou generaci oblíbené lezecké přilby PENTA. Při té příležitosti jsme trochu vyzpovídali našeho vývojáře, specialistu na přilby Aleše Steklého, který přilbu navrhl a vyvinul.
Na první pohled se nová Penta, kromě barev, příliš neliší od té první generace. V čem je nová Penta jiná oproti předchozí?
Změnila se silueta, nová Penta má nižší profil a více chrání zátylek. Také je více odvětraná a přitom je mnohem lehčí než předchozí generace. A protože ji budeme vyrábět ve třech velikostech, lépe padne na hlavu a nabídne víc pohodlí.
Proč jste zvolili 3 velikosti přileb? U jiných lezeckých přileb jsme tento výběr nenašli?
Kvůli pohodlí. Aby byla přilba pohodlná, musí dobře padnout na hlavu a v tom hrají klíčovou roli právě velikosti.
Nově je i v nabídce přilba PENTA JUNIOR. Pro koho je určená?
PENTA Junior je určena pro děti, které mají malý obvod hlavy v rozmezí 48 – 54 cm. Tento model je dodáván včetně samolepek, takže každé dítě si může přilbu vyšperkovat podle svého.
Z jakých materiálů je přilba vyrobená a jaké jsou jejich vlastnosti? V čem je jejich výhoda pro lezeckou přilbu?
PENTA je vyrobena prověřenou in-mold technologií kombinující pěnu EPS, která má tlumící funkci a skořepinu z polykarbonátu, která zajišťuje odolnost.
Při pohledu zezadu si nejde nevšimnout „zamračeného obličeje“. Když si tvořil druhou generaci, nešel udělat „smajlík“?
Bohužel nešel. U mě má prioritu funkce a právě „mračoun“ zajistil potřebný poměr mezi pevností konstrukce a vysokou mírou odvětrání.
Jedná se o lezeckou přilbu, ale na jaké další aktivity je přilba vhodná? Můžu si přilbu vzít třeba na canyoning nebo skialpy?
PENTA je certifikována jako přilba pro horolezce dle normy EN 12492, tudíž je vhodná pro sportovní lezení, horolezectví, alpinismus, via ferraty, lanové parky a podobné lanové aktivity. Pro canyoning či speleologii ji klidně můžeš použít. Pro skialpinismus, respektive lyžování tato přilba není certifikovaná. Nesplnila by totiž požadavky normy na lyžařské přilby, kde se zkouší průraz ocelovým kuželem i z boku, nejen seshora jakou u lezeckých přileb. Kvůli bočním větracím otvorům na Pentě nelze požadavky lyžařské normy splnit. Avšak skialpinismus je kombinací alpinismu a lyžování, tudíž je lepší mít na hlavě přilbu lezeckou, než žádnou.
Co bys doporučil při zkoušení a výběru přilby? Jak správně přilbu seřídit?
Prvně, přilba ti musí sedět a musí se ti líbit. Před nasazením si přilbu povol pomocí zadních pásků a po nasazení dostatečně dotáhni. Přilba by měla držet i bez zapnutí podbradního pásku. Ten si dotáhni až jako poslední. Přilbu používej pouze v ideální poloze, jinak budeš vypadat jako jouda (a ještě k tomu tě přilba nebude dostatečně chránit).
Nezapomeň si pod přilbu zkusit tenkou čepici nebo pružnou kapuci mikiny. A zároveň zkus přes novou přilbu přetáhnout i kapuci tvoji nepromokavé bundy! No, a v neposlední řadě ti přilba musí ladit k tvému lezeckému outfitu 🙂
A dotaz na závěr, jakou barvu PENTY sis vybral ty?
Já rozhodně olivově šedou!
Díky za rozhovor.